Letní osvěžení
Léto je uprostřed svého plynutí a věřím, že si ho užíváte plnými doušky. Pokud jste někde v přírodě a jdete na louku či do lesa, zkuste se rozhlédnout, co krásného roste nebo kvete kolem vás. Při ranní procházce s naší fenou a malými klučiny jsme všichni byli radostní z té jemné kvetoucí krásy . . .
Co všechno jsme našli?
Na malém kousku louky jsme nasbírali trochu jitrocele, který je výborný na ochranu sliznic, k tomu pár kvítků rozkvetlé divizny s podobným účinkem.
Bříza nám dala několik lístků, které umí léčit ledviny a čistit krev stejně jako mladé vršky kopřivy.
Potom jsme uviděli jemná kvítka fialkové mateřídoušky působící protizánětlivě. Ty dodají nápoji výraznější chuť.
Třezalka se na nás smála sytě žlutou barvou a bílý řebříček nepřehlédnutelně zářil na louce. Ten pomáhá léčit snad všechny neduhy, nejen ty ženské.
Říká se o něm, že když nějaká bylinka nezabere, tak je tu právě řebříček.
Narůžovělý bohatý květ mydlice lékařské se svými saponiny má účinek podobný aloi, ale nesmí ho být mnoho. Odebrali jsme jen tři květy.
Kousek vlaštovičníku na podporu jater bude v menším množství prospěšný a lupínky z květu lípy dodají příjemnou chuť.
Vše, co jsme nasbírali, se vešlo do větší dlaně. Není třeba vysbírat celou louku.
Lékárna na dosah
Pokud jste někde v přírodě a jdete na louku či do lesa, zkuste se rozhléd-nout, co krásného roste nebo kvete kolem vás. Při ranní procházce s naší fenou a malými klučiny jsme všichni byli radostní z té jemné kvetoucí krásy
Jak s nasbíranými bylinkami?
V létě, když je opravdu teplo, nemusíme rostliny přelévat vroucí vodou. Účinek je silný, když čerstvě nasbírané byliny opláchneme a zalijeme asi litrem čisté studené vody. Přidáme trochu citrónové šťávy nebo plátek citrónu.
Lepší je bio citron, nemá chemicky ošetřenou kůru. Nakonec vmícháme lžíci medu. Necháme bylinky louhovat. Jak dlouho? To záleží na tom, jak chcete mít macerát silný. Minimálně půl hodiny, ale třeba i 3 hodiny nebo přes noc.
Získáte velmi osvěžující letní nápoj, který nejen chutná, ale i léčí. Méně silný výluh pijí rády i děti.
Jak nápoj působí?
Čerstvá bylinka kromě účinku, pro který je běžně sbíraná, pracuje vice než sušená na jemných strukturách energeticko-informačního pole člověka a dodává mu svoji léčivou esenci.
Po vypití nápoje bylinky nevyhazujeme. Minimálně dva dny se mohou takto zalévat vodou a nemusí být uchovány ani v ledničce. Naopak, při pokojové teplotě uvolňují jiné, hlouběji uložené léčivé látky, které působí na další úrovně našich těl.
A tak z nich zužitkujeme vše, co nám tyto malé rostlinky mohou nabídnout.
Nemusíte hledat konkrétní bylinky a racionálně je dávat do směsi. Nechte se intuitivně vést.
Ty, které potkáte, jsou ty pravé!
Přeji vám příjemný prožitek s léčivou přírodou!